مکمل بتن یا ژل میکروسیلیس

مکمل بتن یا ژل میکروسیلیس ، افزودنی جایگزین فوق روان کننده و میکروسیلیس می باشد که برای ساخت بتن های توانمند و چند منظوره در زمان ساخت به بتن افزوده میشود.

ژل میکروسیلیس یک ماده افزودنی بتن با فرمول انحصاری ثبت شده است که تحت کلاسهای مختلف تولید و عرضه می گردد

میکروسیلیس یک سوپر پوزولان است که در صورت کاربرد صحیح تاثیر بسیار قابل ملاحظه ای در افزایش مقاومت و دوام بتن دارد،ميکروسيليس يک محصول فرعي در جريان توليد سيليسيم و آلياژهاي سيليسيم، بخصوص آلياژ فروسيليس است و براي استفاده به عنوان يک ماده سيماني در بتن بسيار مناسب است. ميكروسيليس می تواند منجر به کاهش حرارت زايي بتن گردد. مقاومت زايي بالای ميکروسيليس (حدودا تا 30درصد افزایش مقاومت بتن)،امکان کاهش مقدار کل مواد سيمانی بتن جهت دستيابي به يک مقاومت مشخص را فراهم ساخته و بدين شکل استفاده از ميکروسيليس ميتواند منجر به کاهش حرارت زايي بتن گردد.
میکروسیلیس یک محصول فرعى حاصل از کوره هاى قوس الکتریکى در جریان تولید آلیاژهاى فروسیلیس می باشد.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

یک محصول فرعى حاصل از کوره هاى قوس الکتریکى در جریان تولید آلیاژ هاى فروسیلیس می باشد. این ماده با داشتن بیش از 90 درصد سیلیس با حالت غیر کریستالى و به شکل ذرات بى نهایت ریز با قطر متوسط 1/0 میکرون شدیدا پوزولانى است و براى استفاده به عنوان یک ماده سیمانى در بتن بسیار مناسب است.

استفاده از میکروسیلیس در بتن ریزی های مجاور سواحل دریا ها به طور جدی مورد توجه مهندسین ساختمان قرار گرفته است. به دلیل خصوصیات بارز پوزولانی میکروسیلیس، استفاده از آن جهت بهبود خواص مکانیکی و افزایش دوام بتن در کشور های پیشرفته رو به افزایش است.

موارد مصرف:

در بتن ریزى های مربـوط به ساخت اسکله هاى دریایى، شمع ها، سـتون ها و قطـعات پـیش ساخته، فونداسیون ماشین آلات و کلیه سازه هاى بتونى که در معرض حملات شیمیایى بویژه یون کلر و سولفات ها قرار دارند.

میکروسیلیس در حال حاضربه عنوان یکی از بهترین مواد افزودنی بتن معدنی شناخته می شود و اضافه کردن آن به مخلوط باعث کاهش نفوذ پذیری و در نتیجه افزایش دوام بتن می شود.

مزایا:

1. افزایش چشمگیر مقاومت هاى مکانیکى بتن

2. کاهش نفوذپذیرى بتن

3. کاهش تحرک یون کلر

4. جلوگیرى از خوردگى آرماتور در بتن هاى مسلح

روش و میزان مصرف :

میکروسیلیس مانند سیمان هنگام ساخت بتن به آن اضافه می شود. میزان مصرف بهینه آن 5 الى 10 درصد وزن سیمان مصرفى است

امروزه توصیه اکثریت قریب به اتفاق مهندسین مشاور صنعت ساختمان استفاده از دوده سیلیسی (Silica Fume) به همراه فوق روان کننده (Super Plasticizer) در زمان ساخت بتن می باشد. زیرا آزمایشات علمی نشان داده اند که وجود دوده سیلیس بمیران 7% وزن سیمان در بتن به نحو چشمگیری از نفوذ یون کلر جلوگیری می کند. استفاده از دوده سیلیس به همراه فوق روان کننده در بتن که بصورت پودر بسیار ریز (کمتر از 1/0 میکرون) با جرم حجمی پایین می باشد، مضراتی از قبیل عدم اختلاط کامل با بتن، مشکلات انبار داری، حمل و نقل، پرت مصرف و همچنین مشکلات زیست محیطی و خطرات بهداشتی برای پرسنل محیط کار را به همراه دارد. مسایل و مشکلات فوق الذکر و پژوهش های متعاقب منجر به فرآوری و تولید ژل میکروسیلیس گردید و درسال 1380 در ایران عرضه گردید.

ژل میکروسیلیس در واقع همان سیستم دوده سیلیسی و فوق روان کننده بصورت خمیری شکل و آماده مصرف میباشد که ضمن دارا بودن قابلیت افزایش مقاومت های شیمیایی و مکانیکی بتن، مسایل و مشکلات سیستم دو جزیی دوده سیلیسی + فوق روان کننده را هم بطور اساسی حل کرده است

 
استفاده از محصول های سخت کننده بتن می باشد. این محصول شامل دو نوع سخت کننده خشکه پاشی و روش ملاتی می باشد. تفاوت این عملکردی این دو محصول در ضخامت اجرا و مقاومت باربری بیشتر روش ملاتی نسبت به خشکه پاشی می باشد که به تبع بسته به میزان بار ترافیکی می توان از هر کدام از دو محصول بهره گرفت.

همچنین برای افزایش مقاومت سختی و آب بندی سطوح صنعتی می توان از مایع های سخت کننده استفاده نمود.

استفاده از محصول های سخت کننده بتن می باشد. این محصول شامل دو نوع سخت کننده خشکه پاشی و روش ملاتی می باشد. تفاوت این عملکردی این دو محصول در ضخامت اجرا و مقاومت باربری بیشتر روش ملاتی نسبت به خشکه پاشی می باشد که به تبع بسته به میزان بار ترافیکی می توان از هر کدام از دو محصول بهره گرفت.

همچنین برای افزایش مقاومت سختی و آب بندی سطوح صنعتی می توان از مایع های سخت کننده استفاده نمود.

استفاده از محصول های سخت کننده بتن می باشد. این محصول شامل دو نوع سخت کننده خشکه پاشی و روش ملاتی می باشد. تفاوت این عملکردی این دو محصول در ضخامت اجرا و مقاومت باربری بیشتر روش ملاتی نسبت به خشکه پاشی می باشد که به تبع بسته به میزان بار ترافیکی می توان از هر کدام از دو محصول بهره گرفت.

همچنین برای افزایش مقاومت سختی و آب بندی سطوح صنعتی می توان از مایع های سخت کننده استفاده نمود.

ژل میکروسیلیس رنگی

توضیحات:
ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن محصولی ، برای ساخت بتن رنگی می باشد.این ژل میکروسیلیس بر خلاف رنگهای پودری در بتن نه تنها باعث کاهش مقاومت و دوام در بتن نخواهد شد، بلکه باعث افزایش شدید دوام و مقاومت و استحکام در بتن می گردند.در فرمولاسیون ژل میکروسیلیس بسته به مورد از میکروسیلیس و یا نانو سیلیس نیز استفاده می گردد.
 

 

 

بتن رنگی – ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن

 بتن بعنوان مصالحی مدرن، مقاوم، پردوام و سازگارترین مصالح نسبت به دیگر مصالح جایگزین (  فولاد ، چوب و … ) در عصر حاضر جایگاه ویژه و پر مصرفی را به خود اختصاص داده، رنگ بتن خاکستری،رنگ بتن که در اوایل رقابت این مصالح با دیگر مصالح به حدی جلوه گریک سازه محکم و پر دوام  در اذهان جا افتاده بود که عده کثیری از معماران و طراحان ساختمانی نمایش بتن اکسپوز یا بتن نمایان را در سازه های خود با همان رنگ و رخسار خاکستری نه تنها به عنوان مظهری از دوام و استحکام و اطمینان یافته بودند، بلکه بعنوان مصالحی مدرن از نمایش آن در نما و تزئینات به عنوان طرحی نو احساس تمایز را به استفاده کنندگان القاء می کردند ( مثل سازه بتنی وزارت کشور در تهران ). به مرور با عمومیت یافتن مصرف بتن در ابنیة معماران برای ایجاد تمایز بین سازه های خود دیگر نمایش سطوح خاکستری را نمی توانستند مطرح نمایند لذا تفکر ایجاد تنوع در بین خود سازه های بتنی شکل گرفت. این ایجاد تمایز از رنگ بتن نیز آغاز گردید. ولی متأسفانه تأثیر فنی و شیمیایی رنگها در بتن به اندازة تمایل به تنوع رنگ، مورد توجه واقع نشد.

رنگهای مورد مصرف در بتن بعضاً باعث کاهش شدید دوام و مقاومت بتن گردید حتی مزیت های مهم رقابتی بتن مثل سلامت و محیط زیست انسانها هم گاهاً تهدید گردید.
جالب اینکه در مواردی این رنگ وسوسه برانگیز، باعث از ریخت و قیافه افتادن بتن ها هم گردید، چرا که عوامل محیطی مثل اشعه خورشید، گذر زمان و … گرچه نمای خاکستری رنگ اصیل بتن را دچار خدشه نمی کرد، ولی بتن های رنگی مطالعه نشده را شدیداً دچار بد رنگی و بد قیافگی نیز نموده بود.

ژل های میکروسیلیس رنگی بر خلاف رنگهای پودری در بتن نه تنها باعث کاهش مقاومت و دوام در بتن نخواهد شد، بلکه این ژلهای رنگی بتن باعث افزایش شدید دوام و مقاومت و استحکام در بتن می گردند.

موارد کاربرد ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی:

– انواع سازه های بتن مسلح و غیر مسلح با نمای اکسپوز.
– انواع قطعات بتنی پیش ساخته که به روش قالب های لاستیکی و با سیستم ویبره تولید می گردند.
– انواع موزائیک های ویبره بتنی.
– در انواع قطعات پیش ساخته تولید شده تحت فشار و پرس می توان از این ژل میکروسیلیس رنگی بتن استفاده کرد.
– انواع کفهای بتنی که نیاز به سطوح رنگی با سایش کنترل شده دارند.
– انواع سازه های آب بند، رنگی مثل استخرها که نیاز است بتنی رنگی و آب بند داشته باشند، بدون نیاز به تجدید رنگ و با اطمینان از آب بند بودن جسم بتن این ژل میکروسیلیس رنگی بتن استفاده می شود.

مزایا و برجستگی های ویژه ژل بتن برای ساخت بتن رنگی:

رنگ بتن حاصل شده توسط این ژل میکروسیلیس رنگی بتن از ثبات، یکنواختی و درخشش پایداری برخوردار است، آب بند نمودن و ضد نفوذ شدن بتن با استفاده از این ژل ها، افزایش خاصیت ضد سائیدگی، افزایش مقاومت های فشاری، کششی، خمشی، کاهش توان حمله عوامل مهاجم مثل یون کلروسولفات در بتن های حاوی ژل های میکروسیلیس رنگی بتن و کاهش ضریب وارفتگی، افزایش مقاومت الکتریکی بتن حاوی ژل میکروسیلیس رنگی بتن نسبت به بتن رنگی حاوی پودر رنگ ، سادگی در استفاده و عدم ایجاد مشکلات بهداشتی که پودر رنگ برای کارگران ایجاد می کرد، از مزیت های رقابتی این محصول جدید می باشد.

بسته بندی ژل رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی :

ژل های میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن در بسته بندی های سطل و کیسه قابل تحویل است. ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن این نوع محصول به صورت 30kg، 15kg قابل تحویل می باشد

مشخصات ظاهری ژل رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی :

حالت ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن: در حالت سکون ژله ای و پس از تکان دادن مایع.
رنگ ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن: قرمز، سبز، زرد، سفید، نارنجی و … .
میزان کلراید ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن: در حد صفر (( بسیار کمتر از حد مجاز استاندارد )).
نیترات ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی: در حد صفر.
نقطه انجماد: کمتر از صفر درجه سانتیگراد.
نقطه اشتعال: ندارد

دستورالعمل مصرف ژل رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی :

این ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن را به میزان 4% الی 8% وزن سیمان مصرفی به بتن اضافه فرمایید. ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن را می توان در هنگام ساخت بتن در بچینگ یا خلاطه و یا میکسر اضافه نمود. در صورت اضافه نمودن ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن در تراک میکسر باید از اختلاط کامل آن در بتن اطمینان حاصل کرد. مطابق تجربیات کارگاهی اختلاط ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی در تراك ميكسر با دور اختلاط، 2 الی 5 دقيقه زمان نياز دارد. برای حصول بهترين نتيجه گاهی ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن در كارگاهها به صورت دو جزئی مصرف شده كه نتيجه بسيار بهتری مشاهده گرديده بدين ترتيب كه قسمتی از ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن در بچينگ و قسمتی هم به عنوان دُز يادآوری حدود 5 دقيقه قبل از مصرف به تراك ميكسر اضافه گرديده است.

عوارض مصرف كمتر يا بيشتر از ژل رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی:

مصرف کمتر از 4% ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن باعث عدم ظهور قدرت واقعی ایجاد روانی و کاهش آب، تأثیر کمرنگ شدن رنگ مورد نظر در بتن ، افت سریعتر خاصیت روانی و کاهش قدرت میزان جذب آهک آزاد و پایین آمدن نسبی کلیه خواص ذکر شده برای بتن حاوی ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن خواهد شد.
مصرف بیش از 8% وزن سیمان مصرفی از ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن در بتن و ملات می بایست با آزمایشات قبلی و حتی المقدور با هماهنگی بخش فنی شرکت فابیر صورت گیرد.

نکات ایمنی ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن برای ساخت بتن رنگی:

ژل میکروسیلیس اصلاح شده رنگی بتن قابل اشتعال نبوده و سلامتی كاربران را به مخاطره نمی اندازد. ولی ترشحات احتمالی آن را،خصوصاً در چشم بايد سريعاً با آب سرد شست. بر اساس پروتكل های بين المللی ايمنی برگه MSDS قابل ارائه ميباشد و مطالعه آن توصيه می گردد.

موارد کاربرد ژل میکروسیلیس در ساخت بتن ضد سایش

 1. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش درانواع سازه های بتن مسلح و غیرمسلح کاربرد دارد.
 2. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش در ساخت منابع و مخازن آب بند بتنی کاربرد دارد.
 3. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش درسازه های دریایی، تونلها و کانالهای انتقال آب کاربرد دارد.
 4. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش درسازه های وزین ضد تشعشع و ضد انفجار کاربرد دارد.
 5. سازه های در معرض سایش، عرشه پلها و سازه پارکینگها و هر نوع بتن ضد سایش
 6. پروژه هایی که نیاز به کاهش نفوذپذیری بتن برای حصول دوام بالاتر دارند.
 7. پروژه هایی که به بتن پرمقاومت جهت کاهش ابعاد اعضاء سازه و یا افزایش طول دهانه نیاز دارند.
 8. سازه های نیازمند به مدول الاستیسیته بالا
 9. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش در قطعات پیش ساخته بتنی کاربرد دارد.
 10. بتن های نیازمند به حداقل هدایت الکتریکی
 11. ساخت مخازن آب بتنی
 12. ساخت مخزن ذخیره آب (استخر بتنی)
 13. ژل میکروسیلیس بتن ضد سایش در ساخت سپتیک تانک کاربرد عمده دارد.
 14. سیلوهای بتنی کارخانه های سیمان و غلات
 15. شبکه فاضلاب شهری
 16. منهول ها

 

 

 

 

 

 

 

 

مزایای ژل میکروسیلیس در ساخت بتن ضد سایش و بتن ناتراوا

ــ افزایش مقاومت بتن ضد سایش در تمام سنین
نمودار 1: مقایسه مقاومت بتن ضد سایش برحسب میزان مساوی از مواد موثر پوزلانی برابر با 5% وزن سیمان با بتن ِبدون مواد پوزلانی در شرایط و کارایی ثابت

ــ افزایش مقاومت خمشی بتن ضد سایش در تمام سنین

نمودار 2: مقایسه مقاومت خمشی بتن ضد سایش برحسب میزان مساوی از مواد موثر پوزلانی برابر با 5% وزن سیمان مصرفی با بتن ِبدون مواد پوزلانی و مواد افزودنی در شرایط و کارایی ثابت

ــ افزایش مقاومت کششی بتن ضد سایش در تمام سنین
نمودار3: مقایسه مقاومت کششی بتن ضد سایش برحسب میزان مساوی از مواد موثر پوزلانی برابر با 5% وزن سیمان مصرفی در بتن بدون مواد پوزلانی و مواد افزودنـی در شرایط وکارایی ثابت

ــ کاهش شدید نفوذ پذیری آب در بتن ضد سایش و نتیجتاًعلاوه بر آب بند نمودن بتن،
افزایش دوام بتن ضد سایش
نمودار4: مقایسه نفوذ پذیری آب در بتن ضد سایش در کارایی و شرایط مساوی

ــ کاهش نفوذپذیری عوامل مهاجم بیرونی و یون کلر در خمیر سیمان و نتیجتاً
افزایش دوام بتن ضد سایش
نمودار5: مقایسه نفوذپذیری کلر در خمیر سیمان برای عمق نفوذ

ــ کاهش چشمگیر در ضریب وارفتگی بتن ضد سایش
نمودار6: مقایسه ضریب وارفتگی 28 روز پس از بارگذاری و با 28 روز عمل آوری

ــ افزایش چشمگیر در مقاومت سایشی بتن ضد سایش نمودار7: مقایسه مقاومت سایشی (بتن ضد سایش) بر حسب میزان مساوی از مواد پوزلانی برابربا 5% وزن سیمان مصرفی با بتن بدون مواد پوزلانی در شرایط و کارایی ثابت

ــ تعدیل مثبت در حرارت زایی بتن برای رفع مشکل حرارتی بتن حجیم
نمودار8: حرارت زایی بتن ضد سایش براساس حرارت زایی واحد جرم سیمان در ظرف 7 روز اول در یک کارایی و شرایط مساوی و میزان مساوی از مـــــواد پوزلانی برابربا 5% وزن سیمان مصرفی با بتن بدون مواد پوزلانی

ــ واکنش تکمیلی و ویژه با بازده بسیار مطلوب در جذب آهک آزاد بعلت
دیسپرس بودن و اولترامیکرونیزه بودن و سوپر اکتیو بودن اجزاء ژل میکروسیلیس آب بند کننده بتن (بتن ضد سایش)
بطور نمونه :

ــ جابجایی، نگهداری و مصرف بسیار آسان در مقایسه با پودر ژل میکروسیلیس
نمودار9: مقایسه حجم هر تن ژل میکروسیلیس و ژل در قیاس با آب

ــ حفظ سلامتی و بهداشت کارکنان و محیط کار و حذف کامل مشکل آلودگی غیرمجاز طبق TLVهای توصیه شده جهانی وقانون بهداشت کارایران
نمودار10: مقایسه درصد کارگاههای موفق در رعایت TLV مجاز برای آلودگی محیط کار از ژل میکروسیلیس

ــ افزایش چشمگیر در مقاومت الکتریکی
نمودار11: مقایسه مقاومت الکتریکی بتن ضد سایش برحسب میزان مساوی از مواد پوزلانی برابر با 5% وزن سیمان مصرفی با بتن بدون مواد پوزلانی و افزودنی در شرایط و کارایی ثابت

نمونه پروژه های انجام شده ژل میکروسیلیس