بتن پودری سخت رایکا

یکباربرای همیشه

کلیه قسمت های یک سازه در معرض انواع فرسایش و خوردگی قرار دارد و در این میان کف سازه با توجه به کاربری خاص خود و تاثیر آن در زیبایی محیط ار اهمیت خاصی برخوردار است.

در این میان انتخاب بهترین سیستم اجرای کفسازی صنعتی که سرعت اجرای بالایی داشته و در عین زیبایی و مقاومت از نظر هزینه به صرفه باشد بسیار حایز اهمیت است.

پودر سخت کننده بتن سخت رایکا با ایجاد سطحی یکدست صیقلی و با مقاومت مکانیکی بالا به منظور مقاوم سازی در برابر سایش و فرسایش کاربرد دارد.

در این نوع سیستم کفسازی از یک مخلوط خشک  آماده پودری استفاده می شود.

این مخلوط از سنگ دانه های طبیعی و مصنوعی با مقاومت فشاری سایشی و سختی بالا،سیمان مخصوص،فیلرهای صنعتی،پوزولان ها و پیگمنت های طبیعی ، چسباننده های مخصوص سیمانی و دیگر افزودنیها تشکیل شده است.

مشخصات فیزیکی

کفپوش های رایکا در محدوده کلیه کف های صنعتی به ویژه کاربری هایی که تحت اثر فشارهای استاتیکی دینامیکی و با بار ترافیکی شدید می باشند مورد استفاده قرار میگیرند.

وزن مخصوص (2.8 گرم در سانتیمتر مکعب)

مقاومت فشاری ( 800 الی 1300 کیلو گرم بر سانتی متر مکعب در ازمون شکست مکعب 5 *5)

مقاومت سایشی (7الی10 میلیمتر در ازمون چرخ پهن بر اساس استاندارد 1-755)

غیر قابل لغزش

مقاوم در برابر نفوذ آب و مایعات

غیر قابل احتراق و مقاوم در برابر آتش

شیوه و نحوه اجرا

زیر سازی اولیه بتنی

متراکم نمودن لایه بتنی و تخلیه آب اضافی

اجرای لایه روکش بتن سخت در دو مرحله (مرحله اول 3 کیلوگرم در متر مربع و مرحله دوم 2 کیلو گرم در متر مربع

پرداخت مرحله ای سطح با وسایل دستی و مانیکی

عمل آوری سطح

بتن بسته به شرایط بهره برداری و نوع سازه ی اجرایی نیازمند مشخصات خاصی می باشد که برای بهره برداری با داوم نیازمند تقویت نقاط ضعف بتن در ان زمینه می باشد.

از جمله این موارد افزایش مقاومت بتن در برابر سایش می باشد.

بتن های اجرا شده در محوطه های صنعتی ، پارکینگ ها ، سوله های ، انبارها ، کف کارخانجات ، تعمیرگاه ها و … برای مقاومت بیشتر در بربار ترافیک بهره برداری نیازمند افزایش مقاومت سایشی بتن می باشد. در غیر این صورت بسته به بارها و ترافیک وارده ، شاهد تخریب های موضعی ، ترک ، شکستگی و قلوه کن شدن در بخشهایی از بتن یا کل سطح بتن خواهیم بود.

از این رو برای رفع این نقص و دوام بیشتر در بهره برداری ، روش های مختلفی امکان پذیر است . بخش اول استفاده از نوع سنگ دانه های آهکی ، نسبت آب به سیمان کمتر ، تراکم خوب و استفاده از افزودنی میکروسیلیس می باشد. بخش دوم استفاده از محصول های سخت کننده بتن می باشد. این محصول شامل دو نوع سخت کننده خشکه پاشی و روش ملاتی می باشد. تفاوت این عملکردی این دو محصول در ضخامت اجرا و مقاومت باربری بیشتر روش ملاتی نسبت به خشکه پاشی می باشد که به تبع بسته به میزان بار ترافیکی می توان از هر کدام از دو محصول بهره گرفت.

همچنین برای افزایش مقاومت سختی و آب بندی سطوح صنعتی می توان از مایع های سخت کننده استفاده نمود.

Rayka TOP

Premixed dry shake surface floor hardener

raykaTOP   محصولی آماده برای استفاده متشکل از سنگدانه های مصنوعی معدنی و سیمانی می باشد که به صورت خشکه پاشی بر روی سطوح تازه بتنی اجرا می شود.

raykaTOP    حفاظتی مداوم در برابر استفاده های متوالی ، ضربه و سایش را برای سطح بتنی ایجاد می کند . همچنین مقاومتی بالا در برابر مواد شیمیایی صنعتی ، چربی ها ، روغن صنعتی ، مواد شوینده و مایعات هیدرولیکی که در صنایع هوایی یافت می شوند از خود نشان می دهد .

موارد استفاده اولیه :

raykaTOP    به گونه ای طراحی شده تا از بهینه کردن دوام در شرایطی که کف بتنی مورد تردد متوسط یا سنگین قرار می گیرد و همچنین وقتی که ضد گرد و غبار بودن آن مد نظر است . اطمینان حاصل شود .

کاربردهای اولیه :

 • کارگاه ها
 • نیروگاه ها
 • گاراژ ها
 • پارکینگ ها
 • انبارها
 • نواحی بارگیری
 • کارخانه ها
 • کارگاه های کشتی سازی
 • آشیانه های هواپیما
 • پارکینگ های طبقاتی
 • کارواش ها
 • محل نشست هلیکوپترها

کفپوش های صنعتی علاوه بر زیبایی ، تمامی خواص و مشخصات زیر را دارا می باشند:

ضد سایش : به دلیل ضد سایش بودن در اثر عبور و مرور های مکرر به هیچ عنوان گرد و خاک ایجاد نشده و کف تغییر ظاهر نخواهد داد.

مقاومت فشاری : قدرت باربری بسیار بالا برای مراکزی که عبور و مرور وسایل فوق سنگین در آن صورت میگیرد یا دستگاه های سنگین قرار داده میشود.

آنتی استاتیک : کف آنتی استاتیک یا همان ضد سر با وجود سطحی سیقلی ، در تمام کاربری ها اهمیت فراوانی دارد.

ضد اسید : استفاده از کفپوش ضد اسید در صنایعی که در آن اسید های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد غیر قابل اجتناب است.( این خاصیت در بعضی از انواع کفپوش های صنعتی وجود ندارد.)

آنتی الکترو استاتیک :  کف آنتی الکترواستاتیک یا ضد الکتریسیته ساکن

تنوع در رنگ ، ضخامت و مشخصات ظاهری

ترکیبات :

 

RaykaTOP    از سنگدانه های غیر فعال  مصنوعی بسیار مرغوب فلزی و غیر فلزی ، مواد شیمیایی انحصاری ، رنگدانه ، سیمان مخصوص و مواد پوزولانی تشکیل شده است .

امتیازات :

 • از قبل مخلوط شده در کارخانه که تضمینی برای کیفیت است .
 • اجرای بک پارچه بر روی بتن تازه
 • اجرای سریع در نتیجه صرفه جویی در وقت
 • اجرای آسان
 • محافظت بهتر از محل درزها ، با اعمال مواد بیشتر در انتهای قطعه
 • مقاومت آن در برابر فرسایش ، سایش و ضربه از بتن معمولی بالاتر می باشد .
 • اکسیده نمی شود
 • سطح نهایی غیرلغزنده
 • نفوذناپذیری بالا در مقایسه با بتن در شرایط مساوی
 • RaykaTOP به بخشی از سازه بتنی تبدیل شده و بدین دلیل نه طبله کرده و نه جدا می شود .
 • گرد و غبار نمی گیرد
 • برای استفاده های داخلی و خارجی مناسب می باشد
 • نظافت آسان
 • مقرون به صرفه
 • بدون هیچ نیازی به نگهداری ، عمل کردی با دوام

بسته بندی :

raykaTOP   در کیسه های 25 و 30 کیلوگرمی عرضه می گردد.

خواص فیزیکی معمول :

خواص درج شده در این ذیل فقط برای راهنمایی می باشند و ضمانتی  بردقت عملکرد نیست .

مقاومت شیمیایی : در صورت عمل آوری مناسب در برابر روغن های ماشین ، معدنی ، اسیدهای ضعیف ، محلول های نمکی ا 10 درصد آب دریا ، محلول های قیلیایی تا 25 درصد مقاومت می کند.

مقاومت سایشی : در آزمایش مطابق با  ASTM C1353 هنگامی که RaykaTOP را 5 کیلوگرم در مترمربع اجرا کنیم تقریبا 200 درصد مقاومت سایشی بیشتری در مقایسه با بتن شاهد از خود نشان می دهد .

اجرا :

 

در پیروی از ACI 302 – 1 R-89 و  ACI 201 -2RR77 وجود بتنی با طرح اختلاط مناسب الزامیست .

تولید کننده بتن بایستی مطمئن باشد که نسبت آب به سیمان ، مقدار سیمان و میزان روانی مطابق با کمترین حد استاندارد و مطابق مقادیر زیر می باشد :

سیمان (   SRC or OPC  ) : حداقل 320 کیلوگرم در مترمرکعب

نسبت آب به سیمان :             حداکثر 0.5

حداقل 0.4

اسلامپ :                           مطلوب 75 میلیمتر

مقاومت :                           حداقل 31 میوتن بر میلیمترمربع

بتن نباید جداشدگی و یا آب انداختگی داشته باشد و همچنین نباید بیشتر از 3 درصد در آن هوا موجود باشد . وقتی این محصول را بر روی بتنی دارای میکروسیلیکا اجرا می کنیم به زمان اجرا باید دقدت حاصل نمود . برای کارایی هر چه بهتر استفاده از افزودنی های کاهنده آب  در بتن پیشنهاد می گردد . لایه های بتنی که بر روی آنها RaykaTOP اجرا می ود باید حداقل ضخامت 80 میلیمتر را داشته باشند . بعد از بتن ریزی ، سطح بتن را با استفاده از شمشه باید تراز کرد و سپس آن را ویبره نمود .

سطح بتن را توسط ماله چوبی تراز کنید به گونه ای که از صیقلی شدن زیاد پرهیز گردد .آب انداختگی سطح را بر طرف کنید . ( از اسفنج استفاده نکنید ) RaykaTOP را در کناره های قطعات اجرایی (همان جایی که درزهای اجرایی و انبساطی یافت می شوند ) به پهنای تقریبا 80 میلیمتربا ضخامت بیشتری بپاشید . با استفاده از ماله چوبی آنها را در سطح پهن کنید .

RaykaTOP را به صورت ایده آل  به سطحی می زنند که نه زیاد خشک و نه زیاد مرطوب باشد . دمای محیط ،میزان وزش باد و رطوبت نسبی عامل اصلی تعیین کننده این زمان است . به طور معمول در دماهای 35 تا 45 درجه سانتیگراد زمان 30 تا 40 دقیقه پس از بتن ریزی پیشنهاد می شود . این مدت در دمای کمتر از 35 درجه سانتیگراد طولانی تر خواهد شد.

با کمک زیر پایه ای بلند که به طول کل قطعه بتنی باشد ، مواد را بادست بر روی سطح بتن مرطوب بپاشید . اجرا در دو مرحله انجام می شود .

 1. دو سوم مواد مورد نیاز را با اطمینان از پخش یکسان بر سطح بتن بپاشید .
 2. به مواد اجرا شده اجازه دهید تا رطوبت را از سطح جذب کند ، رنگ تیره یکپارچه ای قابل رویت خواهد شد .
 3. با استفاده از ماله چوبی RaykaTOP را در سطح پخش کنید تا از یکی شدن آن با سطح بتنی اولیه اطمینان حاصل کنید .
 4. بقیه مواد را اجرا کرده و بعد از آنکه رنگ مصالح تیره شد مجدد با ماله چوبی آنها را در سطح پخش کنید .
 5. وقتی که سطح آنقدر سخت شده تا بتواند وزن آدمی را بپذیرد و فقط در ردپای او فرورفتگی کمی پدید بیاید بایستی اجرای RaykaTOP را با استفاده از ماله پروانه ای به اتمام رساند .

سطحی صاف و غیر لغزنده بدست خواهد آمد در عین حال از پرداخت کاری بیش از حد که منجر به تغییر رنگ سطح کار میشود خود داری نمایید.

 1. اگر صاف کاری نهایی با استفاده از ابزار دستی چون ماله فلزی انجام می شود ، این عمل باید تا قبل از اینکه بتن در برابر تردد اشخاص سخت شود ، صورت پذیرد.

 نکته1: از پرداخت کاری بیش از حد خودداری نمایید زیرا باعث تغییر رنگ در سطح کار میشود و برای مرحله اخر پرداخت، ترجیحا از پره غیر فلزی استفاده نمایید.

نکته 2: سطح کار پس از بهره برداری به صافی و براقیت بیشتری میرسد.

عمل آوری :

عمل آوری را باید به سرعت بعد از انجام آخرین ماله کشی آغاز کرد .به دلیل وجود مواد پوزولانی از تبخیر سریع آب در سطح ممانعت به عمل اورید.

انبارداری :

این محصول را در مکان سرپوشیده و به دور تابش خورشید و بارندگی و روی پالت نگهداری نمایید. از فشار زیاد پرهیز شود . عمر مفید محصول حدود 12 ماه است اگر در شرایط مناسب و در کیسه های اصلی نگهداری گردد.

احتیاط و  ایمنی :

تاییدیه کیفیت :

تمام محصولاتی که توسط شرکت بتن سخت رایکا  عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می باشد .

موارد مصرف کفپوش های صنعتی

با توجه به ویژگی ها و تنوع بسیار بالا در کفپوش های صنعتی می توان گفت که این کفپوش ها توانایی تامین نیاز های مورد نظر در تمام پرژه های کفسازی را دارا بوده و در بسیاری از موارد نیز تنها انتخاب ممکن برای کفسازی خواهند بود. در اینجا برخی از موارد استفاده این نوع پوشش های کف و دلیل استفاده ی آنها را بیان خواهیم کرد.

بتن کف سوله ( انبار ، کارخانه ، کارگاه و…)

کفپوش سردخانه

کفپوش پارگینگ طبقاتی ( همچنین پارکینگ مسکونی )

محوطه کارخانه و کارگاه ها

کف کشتار گاه ها

کف پوش داروسازی ها ، کف اماکن بهداشتی و کفپوش  صنایع غذایی

کف  مجتمع های اداری و تجاری

کف چاپخانه

صنایع خودروسازی

کف پارک ها و بوستان ها

و…

نمونه پروژه های انجام شده بتن سخت پودری رایکا