بتن منقش یا طرح دار یا استامپی

در این روش که از سرعت عمل و زیبایی بالایی برخوردار است بر روی بتن تازه پودر سخت کننده  و جداکننده رنگی پاشیده می شود و بتن با استفاده از قالب های با،طرح های مختلف ، در رنگ های گوناگون شکل  داده می شود

بتن منقش یا بتن طرح دار و یا بتن استامپی هر سه نام یک نوع از بتن های  صنعتی می باشند. تفاوت عمده بتن استامپی در نوع و نحوه  اجرای آن با سایر انواع بتن های صنعتی می باشد. در اجرای بتن منقش دیگر خبر از عملیات پرداخت توسط ماله پروانه نیست و کار پرداخت توسط ماله دستی و ماله گاوی صورت می پذیرد. برای اجرای بتن طرح دار یا همان بتن استامپی پس از ریختن بتن در قالب کف و تسطیح آن روی بتن مواد سخت کننده که اصطلاحا هاردنر نام دارند پاشیده می شود. پس از پاشیدن هاردنر روی بتن و ماله زدن مواد جدا کننده به نام ریلیز روی آن ریخته میشود. ریلیز برای سهولت در جدا شدن قالب های استامپی از سطح بتن ، مورد استفاده قرار می گیرد. در بتن استامپی یا بتن منقش معمولا برای اختلاط مخلوط بتن بستر از الیاف پ پ و میکروسیلیس برای بالا بردن کیفیت و جلوگیری از ترک های انبساطی استفاده می گردد.پس از پاشیدن پودر ریلیز روی سطح بتن و تسطیح آن با ماله گاوی ، قالب های استامپی را روی سطح بتن قرار داده، با فشار و کمی ضربه روی قالب ها نقش قالب روی بتن خواهد افتاد. پس از ایجاد نقوش قالب روی بتن و برداشت قالب استامپی اجازه میدهیم تا بتن کاملا سخت و خشک شود. پس از سخت شدن کامل بتن منقش روی آن را توسط  غلطک نقاشی با مواد رزینی شفاف کننده به نام سیلر پوشانده تا با این کار بتن منقش سطحی براق و شفاف پیدا کند. بتن استامپی از خانواده بتن دکوراتور محسوب می گردد و در این نوع از بتن سخت بیشتر از سختی و مشخصات مکانیکی کفپوش ، ظاهر و نقوش روی بتن استامپی مورد توجه می باشد.

بتن  طرح دار و بتن دکوراتور بیشتر در پیاده رو سازی و ویلا سازی و محوطه هایی که ترافیک عبوری آنها انسان و خودرو های سبک می باشد ، کاربرد داشته و همانطور که از اسم آن بر می آید برای کف های صنعتی مناسب نخواهد بود.

نمونه پروژه های انجام شده بتن استامپی